10 lat duetu córka-ojciec, projektantki i szewca, czyli spotkanie rzemiosła ze współczesnym wzornictwem
Marka wyrosła z wieloletniej tradycji rodzinnej. Janusz szlify zdobywał pod okiem swojego teścia Brunona, Aga jako wnuczka szewca rzemieślniczą tradycją nasiąkała od dzieciństwa. W 2012 r. po studiach na warszawskiej ASP, postanowiła sięgnąć do rodzinnych korzeni. Pomysł: połączyć unikalne doświadczenie ojca i swoje świeże podejście. Jako projektantka czuwała, żeby kroje były ponadczasowo eleganckie, ale i współcześnie kobiece. Janusz, wnikliwy perfekcjonista i znawca ergonomii stopy, w pracowni odpowiedzialny był głównie za zdejmowanie miar i modelowanie kopyt. Wspólnie nadzorowali pracę szewców i cholewkarzy. W swojej pracy wielką wagę przywiązywali do połączenia wygody z estetyką oraz do kunsztu wykonania i jakości używanych skór. Dlatego każda para butów, która wyszła z ich warsztatu jest unikatowa, dopasowana do potrzeb i wymagań swojej właścicielki.
Szewskie tradycje rodzinne od 1943 r.
BRUNON KAMIŃSKI 1918–1993
Dziadek Agi, teść Janusza
Brunon Kamiński był jednym z najbardziej znanych szewców w powojennej Warszawie. Urodził się na początku XX wieku w niewielkiej wsi na Pomorzu i od małego zapragnął być szewcem. Pomysł o tyle oryginalny, że w okolicy nikt się szewstwem nie parał. Mało kto w ogóle nosił buty. Do stolicy dotarł na własną rękę i, jak głosi rodzinna legenda, jeszcze przed wojną zdążył terminować u trzynastu majstrów. Marzył o własnej pracowni, koniecznie na Nowym Świecie. Dopiął swego w 1943 roku. Renoma zakładu szybko rosła. Wkrótce mistrz Brunon stał się ulubionym szewcem gwiazd kina, polityków, muzyków, obcokrajowców i dyplomatów.
W latach 60 tworzył dla Mody Polskiej, a Xymena Zaniewska zamawiała u niego buty dla swoich prezenterek. Odnosił sukcesy na wystawach międzynarodowych. Klienci go uwielbiali. Bywały u niego Irena Santor, Beata Tyszkiewicz, Grażyna Szapołowska, partyjni dygnitarze oraz ich żony. Cech rzemiosł skórzanych wytypował go na szewca, który wykona buty dla papieża Jana Pawła II.
Legenda Brunona stanowił dla nas inspirację i wyznaczał poziom doskonałości, do którego dążyliśmy.
na zdjęciach: Buty z białego nubuku wykonane przez Brunona Kamińskiego dla Papieża Jana Pawła II jako prezent od Cechu Rzemiosł Skórzanych.
Brunon Kamiński w pracowni przy Nowym Świecie lata 60.
Słynny but samolot, który zdobył Srebrny Medal na Światowej Wystawie Obuwia w Monachium w 1957 r. Aktualnie znajduje się w Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych w Warszawie.
Fotografia reklamowa pracowni Brunona Kamińskiego przy ul. Nowy Świat 22.